Takto zastavíte nadmerné vypadávanie vlasov

Patríte k tej pomerne početnej skupine obyvateľstva, ktorí sa nemôžu chváliť hustou hrivou, pretože im z hlavy vypadáva stále viac a viac vlasov? Možno vás poteší nielen ten fakt, že v tom nie ste sami. Ale aj ten, že zakúpiť si môžete dlhe zelene vlasyveľké množstvo prípravkov, ktoré vám s týmto problémom pomôžu raz a navždy zatočiť. Dôležité je ale aj to, že nestačí len investovať do drahých produktov, ale zistiť príčinu nadmerného vypadávania vlasov, ktorému sa podrobnejšie venuje web a riešiť ju. To, že máte pocit, že ste v tom sama/sám je spôsobené tým, že sa sústredíte na tých, ktorí majú hustú hrivu. Ak ale začnete pozorovať ľudí s jemnými, tenkými a riedkymi vlasmi, prídete na to, že ich je skutočne dosť.

Kedy už vypadávanie vlasov nie je v norme?

Uvoľňovanie korienkov z vlasových folikulov je normálne. Ide o bežný fyziologický jav. O nadmernom vypadávaní vlasov ale hovoríme vtedy, ak sa už dorastajúce vlasy nerovnajú počtu tým, ktoré vypadli resp. počet vypadnutých prevláda. Spoznáte to nie len tým, že vám pri každom umývaní a česaní vypadne veľké množstvo, ale aj tak, že vaša pokožka hlavy sa postupne začína obnažovať.

Nemyslíte si však, že tento problém trápi hlavne ženy. Je to skôr naopak. Aj keď je pravda, že sú to práve ony, ktoré chcú krásnu dlhú, hustú a zdravú hrivu, s ktorou by mohli robiť hocičo. Viac ale táto záležitosť trápi mužov, a to aj z toho dôvodu, že u nich nedochádza len k zviditeľňovaniu pokožky hlavy. Vlasy im totiž môžu vypadať až tak, že na hlave ostanú holé miesta, čo môže vytvoriť plešinu, kúty alebo úplnú holohlavosť. S takýmto štádiom sa väčšinou u žien nestretávame. Skutočne, to, čo charakterizuje vypadávanie vlasov u žien je zviditeľňovanie pokožky hlavy, jemnosť, vysoká citlivosť vlasu a riedkosť ich rozloženia.

Vypadávanie vlasov môže mať na svedomí množstvo príčin a nižšie si ich aj uvedieme. Určite je potrebné vyvrátiť mýtus, že sa plešina a kúty tvoria len starnúcim mužom. Naopak, v dôsledku nižšie uvedených faktorov sa môže rednutie a plešatenie prejaviť už vo veľmi mladom veku – aj tesne po 18-tke.

Príčiny nadmerného vypadávania vlasov

Možno sa snažíte prísť na to, čo je vo vašom tele zlé, čo zapríčinilo tento typ problému. V niektorých prípadoch ale dôvod odhalí len lekár pri prehliadke. Medzi najčastejšie príčiny padania ale patrí zlá životospráva, málo potrebných vitamínov, suchá pokožka, ale napríklad aj zlá starostlivosť o vlasy ako také. Povedzme si o týchto problémoch niečo viac.

Pokiaľ vo svojom stravovaní prijímate ťažké jedlá, bez dostatočného množstva vitamínov a živín, nielen vaše telo, ale ani vaša pokožka hlavy nemôže byť spokojná. To sa prejavuje jej suchosťou, oslabením vlasových korienkov, zhoršenou kvalitou vlasov, až ich samotným vypadávaním. Vhodné je preto prijímať jedlá, ktoré obsahujú zinok, horčík či železo, prípadne si tieto vitamíny doplniť tabletkami.

Dobré je aj obmedziť ťažké mastné a údené jedlá, prisladké či prislané potraviny, biele pečivo, ale napr. aj sladené bublinkaté vody. Vypadávanie vlasov je možné porovnať k vädnutiu rastliniek, ktoré nemajú dostatok vlahy. Neznamená to, aby ste vašu pokožku hlavy permanentne ovlažovali. Stačí, ak zvýšite príjem tekutín, čo sa odrazí aj na vašej pokožke. Pretože práve nedostatočný príjem tekutín môže mať za následok rednutie a obnažovanie pokožky hlavy.

K nadmernému vypadávaniu vlasov ale dochádza aj vtedy, ak sa o nich veľmi nestaráte. Nestačí si ich len umývať šampónom. Dôležité je vybrať taký, ktorý sa hodí k ich typu a rovnako si z času na čas dopriať väčšiu kúru pomocou balzamu či masky. Návšteva kaderníčky a podstrihnutie „chorých“ jedincov by mala byť samozrejmosť aspoň dvakrát do roka. Prečo iné vám padajú vlasy? Na svedomí to môže mať aj časté farbenie, fénovanie, nešetrné česanie, žehlenie, kulmovanie…

Vypadávanie vlasov ale môže byť aj diagnóza, ako u mužov, tak aj u žien. Zdravotný problém vám pomôže odhaliť lekár. Často ide o nedostatok vitamínov, o hormonálne problémy súvisiace napríklad so štítnou žľazou, s cukrovkou… No zároveň môže ísť o vedľajší prejav liečby chemoterapiou.

Ako vypadávanie vlasov zastaviť?

Čo to o vašich možnostiach sme vám už naznačili vyššie. Úplne najlepším je prísť na príčinu toho, čo vypadávanie vlasov spôsobilo. Ak sa o pokožku hlavy a vlasy staráte vzorne, pijete dostatok vody, zdravo sa stravujete a nemáte ťažké emocionálne či stresové obdobie, možno by sa bolo dobré nechať zena si umyva vlasyvyšetriť. Vhodná liečba totiž môže zachrániť aj vaše vlasy a obnoviť ich.

Ak už je príčina určená, prípadne chcete podporiť jej riešenie, najlepšie ju podporíte špeciálnymi prípravkami proti vypadávaniu vlasov.  Najprv si zvoľte správny šampón a potom aj dodatočný typ starostlivosti. K dispozícii vám je maska, balzam, kondicionér, emulzia, sérum, zábal, sprej či rôzne iné skupenstvá, ktoré sa buď zmývajú alebo nie. Mimo nich môžete využiť podpornú liečbu vypadávania vlasov vitamínmi, či už ide o výživové doplnky alebo o tabletky, ktoré vám predpísal lekár.

V každom prípade tento problém nepodceňujte, hlavne nie, pokiaľ nechcete skončiť s plešinou, kútmi na hlave či viditeľnou pokožkou hlavy. Čím skôr sa totiž problém začne riešiť, tým rýchlejšie ho môžete zahnať a situáciu zachrániť skôr, ako vám upadne sebavedomie. Proti vypadávaniu vlasov môžete využiť nielen rôzne prípravky, ale aj potraviny, akými sú čerstvé ovocie a zelenina.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.