Krém na vrásky ako riešenie, aj ako prevencia

Pomaly ale isto naša pokožka stráca kvality, ktoré mala ešte pred nedávnom. Strata pružnosti a mladistvej farby je len začiatkom. Pre niektorých ale zena v strednom vekupredstavuje tragédiu, ak sa im na tvári objavia prvé vrásky, hoci nejde o príznaky starectva. Niektoré z týchto rýh sú bežné a skutočne neznamenajú, že ste zostarli. Jednoducho sa vám v tvári môžu vryť aj vo veľmi mladom veku, pri častom používaní istých mimických gest. Bohužiaľ, postupom času sa tieto drobné ryhy prehlbujú, čo už vám potom môže čo to na veku pridať. Dnes máte množstvo možností spomalenia starnutia. Stačí, ak si zakúpiť vhodný prípravok na vrásky, napr. krém na tvár, a uvidíte, že kvalitný produkt vám vie skutočne pomôcť.

Aké vrásky rozlišujeme a kedy sa objavia na tvári po prvýkrát?

V úvode sme viac menej načrtli, že nie všetky tieto často volané starecké príznaky znamenajú, že sú starecké. Vhodný krém na vrásky si však môžete zakúpiť na oba typy vzniknutých rýh. To znamená, že aj na tie, ktoré vznikli resp. pomaly vznikajú v dôsledku pribúdajúceho veku. Ale aj na tie, ktoré ste si spôsobili najčastejším pohybom tváre, teda mimikou. Mimické vrásky sa najviac vyskytujú v oblasti úsmevu či na čele. Preto sa nie nadarmo hovorí, že svoje pohyby tváre je dobre kontrolovať a čo najmenej sa hnevať. Pretože tieto vzniknuté ryhy nám nepridávajú len na veku, ale aj na prvom dojme, kedy môžete vyzerať ako nonstop nahnevaní.

To, kedy sa vrásky na vašej tvári objavia prvýkrát ovplyvňuje mnoho faktorov a nie vždy sa nám podarí zakúpiť vhodný krém ešte skôr ako si ich všimneme. Medzi známe faktory patrí dedičnosť, povaha a citlivosť vašej pokožky, starostlivosť o pleť, mimické prejavy, životný štýl atď. Všetky tieto činitele môžu spôsobiť, že prvé vrásky sa na tvári jednotlivca môžu vyskytnúť už v 20-tke, no pokojne aj po 60-tke. Presný vzorec na výpočet toho, kedy môže kto očakávať prvé prejavy „staroby“, nie je.

Ako a prečo vznikajú?

Vrásky na tvári vznikajú v dôsledku oslabenia buniek pokožky, ku ktorému môže dôjsť z rôznych dôvodov a príčin. K oslabeniu dochádza v dôsledku straty proteínov, kolagénu a podkožného tuku. Najznámejšou príčinou je starnutie, ktoré predstavuje prirodzené ochabnutie buniek, ktoré už nie sú schopné v sebe udržiavať vodu tak, ako kedysi. Z toho vyplýva ochabnutie pokožky ako takej, strata elasticity, pružnosti, farby, možno aj akejsi zdravosti.

Rýchlosť starnutia pokožky ale neovplyvňuje len vek, ale aj to, ako sa o ňu staráme a ako žijeme. Vyššie riziko vzniku skorých vrások na tvári majú tí, ktorí sa často slnia, fajčia, pijú alkohol a všeobecne sa nestravujú zdravo. Konzumácia sladkostí urýchľuje starnutie buniek. K ochabovaniu prispieva napríklad aj nedostatočný spánok. Rovnako sa môžu tieto ryhy na pokožke predčasne objaviť u tých, ktorí jej nedoprajú dostatočnú starostlivosť. To znamená, pravidelne ju nečistia, nehydratujú atď. Tvorbu mimických vrások sme vám už uviedli vyššie.

Prípravky na vrásky

Vhodnú starostlivosť o pleť je najlepšie osvojiť si ešte predtým, ako sa objavia prvé problémy. Je však normálne, že veci neriešime, ak nerobia problémy. Preto skutočne už pri prvých náznakoch akýchkoľvek problémov pleti odporúčame si zakúpiť aspoň jeden prípravok. Na vrásky na tvári máte toho skutočne na výber veľa, počnúc vekovou kategóriou (25+, 35+, 40+…60+, atď.), typom pleti (suchá, mastná, zmiešaná pokožka), skupenstvo, spôsob aplikácie, výrobca, konkrétne problematické miesto a tak ďalej.

Najčastejšie sa o svoju pleť zaujímajú ženy, ktoré ako prevenciu alebo aj ako riešenie vrások najradšej používajú krém. Najlepšie sú také, ktoré obsahujú zložky ako kyselina hyalúronová, kolagén, koenzým Q10, keratín, retinol, peptidy, hydrokyseliny atď. Vybrať si môžete aj podľa toho, či je prípravok na denné alebo nočné použitie. Logicky, krém na nočné použitie sa nanáša pred spaním a ten denný zas ráno. Aby ste si zvolili ten najlepší krém na vrásky, sústreďte sa hlavne na jeho zloženie. Nie vždy kvalite zodpovedá cena, no na druhej strane podozrivo lacný výrobok bez známej značky by vás mal prinútiť o svojej schopnosti vyhladenia pleti trošku pochybovať.

Okrem krému môžete na odstránenie, ale aj ako prevenciu proti vráskam využiť gél. Ten sa väčšinou aplikuje na očné partie, ktoré sú na tieto ryhy veľmi náchylné a v dôsledku oslabenia buniek môže dôjsť aj k vzniku kruhov pod očami. Práve gél by mal tieto miesta vyplniť. Na vrásky sú dostupné aj špeciálne masky, olejčeky, séra, emulzie, doplnky výživy atď.

Vrásky môžete odstrániť aj zmenou stravy a životného štýlu

Vyššie sme uviedli, že za možno predčasný vznik vrások na tvári môže aj zlá zena popijajuca vinoživotospráva. Efekt zakúpených krémov či iných prípravkov preto umocníte tým, že zmeníte aj svoj životný štýl. Rešpektujte dostatočný spánok, obmedzte vystavovanie sa na slnku, fajčenie, pitie alkoholu, konzumáciu sladkostí či slaných jedál. Naopak, do stravy zakomponujte viac vitamínov, celozrnné pečivo, omega 3 mastné kyseliny (napr. v rybách a orechoch) atď.

Odstránenie vrások špeciálnymi metódami

Pokiaľ chcete vyriešiť dlhodobý problém, na ktorý možno rôzne prípravky a ani drahé krémy proti vráskam nestačia, využiť môžete aj odbornú pomoc. Tá vám ich vie odstrániť síce za drahšie, ale skoro okamžite skoro z celého tela. Či vás trápia vrásky okolo očí, na čele, okolo úst, nad prsiami či na tvári všeobecne, pomoc vám vie poskytnúť nejedno estetické centrum. Využívajú na to buď injekcie, ktorými vám vstreknú kolagén alebo botox. Inými metódami sú laserové vyhladenie aj hlbokých vrások, vyhladzovanie brúskou, žehličkou či ináč.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.